سبکهای عکاسی

کتاب آموزش عکاسی۲۰۲۲ با نویسندگی سهراب نعیمی، مدرس علوم عکاسی در دانشگاه در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ به چاپ رسیده است. این کتاب ارزشمند در قطع وزیری به نشر رسیده و سر فصلهای متعددی را دارا می باشد. که از جمله می توان به:

۱٫تاریخ عکاسی

۲٫معرفی هفت عامل موثر در به وجود آمدن یک عکس خوب

۳٫طبقه بندی موضوعات عکاسی

۴٫امواج الکترومغناطیسی و کارکرد آن در عکاسی

۵٫گامهای نوری در عکاسی

۶٫مفاهیم فنی در عکاسی

۷٫ترکیب بندی در عکاسی

اشاره نمود. از مهمترین رخدادهای حاصل از خوانش این کتاب می توان به فصل سوم اشاره نمود که در آن برای نخستین بار کلیه ژانرهای عکاسی طبقه بندی و سازماندهی شده است. در این کتاب نفیس ۱۰۳ عنوان عکاسی به صورت منظم کلاسبندی شده است و با توجه به اینکه این مهم برای اولین بار در ایران محقق شده است لذا می توان بر اهمیت این کتاب نیز اشارات بیشتری داشت.

کتاب آموزش عکاسی2022 کتاب هنر رشته عکاسی سهراب نعیمی ژانرهای عکاسی ارت book photography art
کتاب آموزش عکاسی۲۰۲۲

کتاب عکاسی۲۰۲۲ با رویکردی کاملا علمی در فصل ششم، عکاسی را به صورت اینفوگراف مورد آموزش قرار داده است. به گونه ای که کلیه خوانندگان بدون نیاز به کتابچه های گوناگون و یا تنوع در تدریس، بتوانند عکاسی را به شکلی هوشمندانه و صحیح آموزش ببینند. لازم به ذکر است که کتاب آموزش عکاسی ۲۰۲۲ یک کتاب دانشگاهی می باشد و به همین خاطر در این کتاب، مفاهیم علمی جایگزین موضوعات غیر علمی و غیر رسمی در عکاسی شده است و حتی عکاسانی که سالهاست به عکاسی می پردازند نیز می توانند با خوانش این کتاب به بسیاری از اشتباهات خود در عکاسی پی ببرند. به طور مثال این کتاب برای نخستین بار روند و طریقه ارائه عکس در مجامع علمی و هنری را آموزش داده و همچنین به بخش بندی و تمایزات اصطلاحات عکاسی با انواع ژانرها و سبکها پرداخته است.

معرفی سبکهای عکاسی و تمایز آن با ژانر یکی از مهمترین ویژگیهای کتاب عکاسی۲۰۲۲ می باشد. در بخشی از این کتاب می خوانیم که:

هنر همیشه از دیرباز تاکنون گونۀ اسرارآمیزی از ارتباط، مصاحبه و مکالمۀ میان انسانها بوده است. یعنی هنرمند همواره قصد داشته تا چیزی را بازگو کند که از راه‌ های معمولِ ارتباطی مانند حرف زدن و نوشتن نمی‌توانسته است که آنها را بیان نماید. اما از دورۀ مدرنیسم به بعد مفهومِ این واژه، دستخوشِ تغییرات اساسی می گردد که کلام اعتراضیِ مردم از نگاه هنرمند فقط یکی از آنها است. لذا واژۀ مباحثه نیز به ادراکِ هنر مضاف گشت. هنرمند همواره کوشش می‌ کند که مفهوم و پیامی را انتقال دهد که ورای مکالمات روزمرۀ انسانها باشد. بنابراین همیشه برای ابداعِ واژگانی بصری یا شنیداری تلاش نموده است و آنها را در معرض تفسیر انسانها قرار داده است. هنرمندان در طول تاریخ برای بیان احساساتِ خود، به خلق آثار هنری زیادی پرداخته اند و سبکهای هنریِ جدیدی نیز پدید آورده اند که هر سبک هنری مربوط به دورۀ خاصی از تاریخ است و بر اثر حوادث و رویداد های آن زمان به وجود آمده است. هنرمندان در هر عصری، به طور پیوسته نقشِ مهمترین اشخاصِ جامعه برای تأثیر گذاری روی مردم را ایفا نموده اند و حتی باعث ایجاد تحولات سیاسی نیز شده اند. از جمله سبک های گوناگونِ هنری می توان به سبک بیزانس، سبک رومانسک، سبک گوتیک، سبک رنسانس، سبک باروک، سبک روکوکو، سبک رومانتیک، سبک رئالیسم، امپرسیونیسم، نئوامپرسیون، سمبولیسم، فوویسم، کوبیسم، فتوریسم، اکسپرسیونیسم، سوررئالیسم، دادائیسم، آبستره، کنستراکتیویسم، اپتیکال آرت، پاپ آرت و همچنین بسیاری از سبک های دیگر هنری مانند پست مدرن و پست پست مدرن اشاره نمود. به باور نویسنده، امروزه حضور و دانشِ سبکهای هنری به مثابهِ ارضای نیازهای زیباشناسانه و معناشناسانه و همچنین سرگرم سازی مردم از سوی هنرمندان است و با همین اندیشه و بنیان ذهنی، ارزشمندترین آثار هنری خلق می گردد. ایضاً واضح است که هنرمند، آثار خود را در هنرهای مختلف و در دامانِ سبک های متعدد و گوناگون به رخِ کشد و آفریده های خود را بر همین مبنا جلوه دهد و بر همین اساس است که ایجاد سبک یکی از عناصر هر گونه هنر و از جمله عکاسی به شمار می رود. همچنین سبکها از بُعدِ ساختاری به عنوان روح هنرمند نیز تلقی گردیده و در ارزشگذاریِ هر اثری در کلیۀ هنرهای تجسمی، از اساسی ترین مقوله ها به شمار می آید و به همین علت است که…

Photography training book کتاب آموزش عکاسی۲۰۲۲ نویسنده سهراب نعیمی

در این کتاب با ارائه عکسهایی به آموزش سبک در عکاسی پرداخته شده است.


علاقه مندان و دانشجویان رشته عکاسی می توانند برای خرید این کتاب آموزشی به کلیه کتاب فروشیها مراجعه نموده و یا نام کتاب را در گوگل جستجو نمایند. همچنین می توانند با تلفن ۰۲۱۷۷۹۸۴۳۸۱ تماس حاصل فرمایند.

لینک خرید معتبر کتاب آموزش عکاسی از سایت باسلام

https://basalam.com/honar_radical_falsafeh/product/3502439?ref=eyxMn

کتاب آموزش عکاسی2022 کتاب هنر رشته عکاسی سهراب نعیمی ژانرهای عکاسی ارت book photography art
کتاب آموزش عکاسی۲۰۲۲ . نویسنده استاد سهراب نعیمی

پیام بگذارید

Minimum 4 characters